Aktualności

15-09-2017


W dniu 12.09.2017 r. odbyło się posiedzenie Rady Stowarzyszenia “Wielkopolska Wschodnia”, podczas którego członkowie Rady dokonali ponownej oceny wniosku złożonego przez firmę PHU “MAR-POL” Marcin Misiak w związku z prośbą Wnioskodawcy o wydanie opinii dot. zmiany terminu złożenia wniosku o płatność.

Wniosek nr SWW-2/5/2017 „Zakup koparko-ładowarki z głowicą koszącą” został złożony podczas naboru wniosków w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 w zakresie rozwijania działalności gospodarczej.

W załączeniu lista ocenionych operacji wybranych do finansowania złożonych w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w wyniku ponownej oceny operacji oraz Protokół z posiedzenia Rady:

Lista ocenionych operacji po ponownej ocenie operacji SWW-2/5/2017.

Protokół z posiedzenia Rady.15-09-2017


Wyniki ponownej oceny operacji złożonej podczas naboru wniosków nr 1/2017

W dniu 12.09.2017 r. odbyło się posiedzenie Rady Stowarzyszenia “Wielkopolska Wschodnia”, podczas którego członkowie Rady dokonali ponownej oceny wniosku złożonego przez Gminę Sompolno w związku z prośbą Wnioskodawcy o wydanie opinii dot. planowanej zmiany zestawienia rzeczowo-finansowego operacji.

Wniosek nr SWW-3/PD/1/2016 pt. „Budowa placu zabaw w miejscowości Nowa Wieś” został złożony podczas naboru wniosków w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 w zakresie projektów dużych o wartości powyżej 50 tys. zł. niedotyczących przedsiębiorczości.

W załączeniu lista ocenionych operacji wybranych do finansowania złożonych w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w wyniku ponownej oceny operacji oraz Protokół z posiedzenia Rady:

Lista ocenionych operacji po ponownej ocenie operacji SWW-3/PD/1/2016.

Protokół z posiedzenia Rady.08-09-2017


Projekt “Warsztaty filmowe i telewizyjne “Nakręcona gmina” – edukacja artystyczna młodzieży”

Stowarzyszenie “Wielkopolska Wschodnia” w porozumieniu z Centrum Kultury i Sztuki w Koninie przystąpiło do realizacji projektu “Warsztaty filmowe i telewizyjne “Nakręcona gmina” – edukacja artystyczna młodzieży”. Serdecznie zapraszamy uczniów gimnazjów z terenu gmin: Koło, Kramsk i Krzymów do wzięcia udziału w warsztatach:

- 16-17 września 2017 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Brzeźnie

- 23-24 września 2017 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Kramsku

- 7-8 października 2017 w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Powierciu

Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się ze sztuką operatorską, pracując nad poprawnym kadrowaniem i obsługą kamery. Tajniki dobrego wywiadu przybliżą im ćwiczenia dziennikarskie i operatorskie. Młodzież nauczy się również jak ważnym elementem filmu jest odpowiednio ustawione oświetlenie planu zdjęciowego. Na warsztatach poruszone zostanie także zagadnienie animacji poklatkowej.

Jednym z elementów warsztatów będzie realizacja etiudy fabularnej, co wiąże się z przygotowaniem scenariusza, podziałem ról, "wprawkami" aktorskimi, charakteryzacją i przygotowaniem planu zdjęciowego. Wreszcie posługując się odpowiednim programem, pracując z TIME CODEM gimnazjaliści poznają podstawy montażu reportażu telewizyjnego oraz montażu filmowego (obsługa oprogramowania do edycji filmów). Podczas warsztatów prowadzący wyjaśnią także jak "z głową" wykorzystać kamerę w telefonie komórkowym lub kamerę internetową. Podjęty zostanie również ważny temat portali społecznościowych i rozważnego umieszczania swoich filmów w sieci.

Efektem końcowym warsztatów będzie wyprodukowanie spotu reklamowego o gminie (dla gminy), który zostanie zaprezentowany podczas spotkania podsumowującego projekt w listopadzie br. w Centrum Kultury i sztuki w Koninie.

Na podsumowanie projektu zaproszeni zostaną jego uczestnicy oraz mieszkańcy i władze "nakręconych gmin". Oprócz projekcji spotów reklamowych, reprezentanci z każdej gminy zaprezentują program artystyczny, promując tym samym swoją gminę poprzez ukazanie jej twórczego potencjału i drzemiących w niej talentów.


Projekt dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.


listwa

28-06-2017


W niedzielę, 25 czerwca 2017 r. na kompleksie boisk sportowych przy Urzędzie Miejskim w Sompolnie odbył się Jarmark Produktu Lokalnego zorganizowany przez Stowarzyszenie „Wielkopolska Wschodnia” we współpracy z Miastem i Gminą Sompolno.

Zebranych uczestników powitali: Prezes Stowarzyszenia „Wielkopolska Wschodnia” – Jarosław Felczyński, Zastępca Burmistrza Sompolna – Joanna Raźniewska oraz Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia „Wielkopolska Wschodnia” – Jacek Popielarz.

Głównymi punktami imprezy były występy artystyczne na scenie oraz konkurs kulinarny „Smaki LGD”.

Zebrana publiczność wysłuchała prezentacji artystycznych wokalistów z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sompolnie, Kapeli Ludowej Cedzidłów oraz Zespołu Śpiewaczego „Kujawy Borowe” z gminy Babiak, wokalistek z Gminy Koło, grupy solistów z Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie, Kabaretu „Pod Miotłą” z gminy Sompolno oraz zespołu The Mood reprezentującego gminę Kramsk.

Do konkursu kulinarnego „Smaki LGD” przystąpiło 11 podmiotów: z gminy Babiak Stowarzyszenie Przyjaciół „Zakrzewiacy” oraz Stowarzyszenie Młodzieżowy Klub Sportowy „Brdów”, z gminy Koło: Gospodarstwo Agroturystyczne „Osada Babia Góra”, z gminy Kramsk: Stowarzyszenie ‘Klub Seniora i Juniora” oraz KGW Rudzica, z gminy Krzymów: KGW Brzeźno oraz KGW Szczepidło, z gminy Sompolno: KGW Marcjanki oraz KGW Sycewo, z gminy Wierzbinek: KGW Nykiel oraz Stowarzyszenie Mieszkańców Sołectwa Morzyczyn.

Jury konkursowe, w skład którego weszli: Jarosław Felczyński, Joanna Raźniewska oraz Jacek Popielarz wybrali po trzy najlepsze potrawy z czterech kategorii konkursowych: najlepsze danie mięsne, najlepsze danie rybne, najlepsze ciasto, najlepsza nalewka. Kryteriami, na podstawie których oceniano wszystkie potrawy były: smak potrawy, związek z regionem i jego tradycjami, oryginalność oraz ogólna prezentacja stoiska konkursowego.

Wszystkie zgłoszone do konkursu potrawy prezentowały wysoki poziom wykonania i charakteryzowały się wyszukanym smakiem, a oryginalne koncepcje dekoracji stoisk konkursowych dodatkowo podnosiły ich walory estetyczne.

Jury nie miało łatwego zadania przy wyborze laureatów, jednak po wnikliwej analizie i rzeczowej dyskusji wybrano zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

Kategoria Najlepsze danie mięsne:

I miejsce – Kaczka z warzywami – KGW Sycewo

II miejsce – Pieczone gołębie z boczniakami w panierce – Stowarzyszenie Przyjaciół Zakrzewiacy

III miejsce – Gołąbki – KGW Szczepidło

Kategoria Najlepsze danie rybne:

I miejsce – Rybka po naszemu – KGW Rudzica

II miejsce – Karp pieczony – KGW Nykiel

III miejsce – Grillowany Lin w ziołach – Gospodarstwo Agroturystyczne „Osada Babia Góra”

Kategoria Najlepsze ciasto:

I miejsce – Sernik wiedeński – KGW Brzeźno

II miejsce – Morelowe ciasto – Stowarzyszenie Młodzieżowy Klub Sportowy „Brdów”

III miejsce – Śnieżnik – Stowarzyszenie „Klub Seniora i Juniora”

Kategoria Najlepsza nalewka:

I miejsce – Nalewka z Rzewienia – Stowarzyszenie Mieszkańców Sołectwa Morzyczyn

II miejsce – Nalewka babuni – KGW Marcjanki

III miejsce – Nalewka z Tarniny – KGW Brzeźno

Zwycięzcy otrzymali bony upominkowe o wartości 450 zł (I miejsce), 250 zł (II miejsce) oraz 150,00 zł (III miejsce). Łączna pula nagród dla laureatów konkursu kulinarnego „Smaki LGD” wyniosła 3400,00 zł.

Jury przyznało również wyróżnienia dla:

KGW Sycewo za Nalewkę z gruszki

KGW Rudzica za ciasto Wiśniowa górka

Stowarzyszenia Mieszkańców Sołectwa Morzyczyn za Węgorza w sosie koperkowym

Ponadto Gmina Sompolno wyróżniła Stowarzyszenie „Klub Seniora i Juniora” nagrodą specjalną Burmistrza Miasta i Gminy Sompolno za najpiękniejsze stoisko konkursowe.

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym składamy serdeczne gratulacje, a wszystkim uczestnikom pragniemy przekazać wyrazy uznania za przygotowanie tak różnorodnych i oryginalnych stoisk, jak również za ogromne zaangażowanie, zapał i pasję kulinarną, która była bardzo widoczna w trakcie konkursu.

Pomimo zmiennej aury pogodowej impreza przebiegła w radosnej atmosferze, a humor zebranej publiczności poprawiał nasz niezastąpiony konferansjer Zbigniew Pietrzak.

Całość imprezy zwieńczyła zabawa taneczna przy akompaniamencie DJ’a Pawła Krzymińskiego.

Zdjęcia z Jarmarku można obejrzeć w naszej Galerii.

Jarmark Produktu Lokalnego Stowarzyszenia „Wielkopolska Wschodnia” był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.15-05-2017


Rajd Rowerowy “LGD na Dwóch Kółkach”

13 maja 2017 r. odbył się Rajd Rowerowy “LGD na Dwóch Kółkach”. Z każdej gminy członkowskiej Stowarzyszenia “Wielkopolska Wschodnia” wyruszyła grupa rowerzystów, która do przejechania, w zależności od odległości dzielącej gminę od miejsca przeznaczenia, miała między 13 a 30 km.

Grupy wyruszyły z: Babiaka, Brzeźna, Kramska, Powiercia, Sompolna i Wierzbinka.

Łącznie na metę Rajdu w Gospodarstwie Agroturystycznym “Osada Babia Góra” w Lubinach dotarło ok. 120 osób.

Na uczestników Rajdu czekał poczęstunek na świeżym powietrzu - pogoda na urządzenie grilla była idealna co sprzyjało biesiadowaniu i odpoczynkowi na łonie natury.

Zorganizowaliśmy również zabawne, integrujące uczestników konkursy. Dla dzieci był kącik plastyczny oraz malowanie twarzy.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom za udział i wspaniałą atmosferę.

Fotorelacja.13-04-2017


14 kwietnia 2017 r. Biuro czynne do godz. 13:00

W dniu 14 kwietnia 2017 r. Biuro Stowarzyszenia “Wielkopolska Wschodnia” będzie czynne w godz. 7:30 -13:00. Za utrudnienia przepraszamy.

Po godz. 13:00 prosimy kontaktować się telefonicznie z pracownikami Biura:

Agnieszka Lewandowska - tel. 664 031 378

Marcin Kaliszak - tel. 664 031 617

Joanna Dunikowska – Krzywda, tel. 664 031 62905-04-2017


Szkolenie dla beneficjantów dotyczące projektów grantowych

29 marca 2017 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Brzeźnie odbyło się szkolenie dla wnioskodawców zainteresowanych złożeniem wniosków w zakresie projektów grantowych.

Prowadzący szkolenie, Pan Grzegorz Cetner, przedstawił warunki i zasady przyznania pomocy w ramach projektów grantowych, zawarte w przepisach, procedurach oceny i wyboru operacji do finansowania oraz lokalnych kryteriach wyboru. Krok po kroku został omówiony wniosek o przyznanie pomocy z załącznikami. W trakcie szkolenia uczestnicy zadawali nurtujące ich pytania dotyczące swoich pomysłów na projekty grantowe, na które wyczerpująco odpowiadał trener.

Fotorelacja ze szkolenia.05-04-2017


Szkolenie dla członków organów Stowarzyszenia “Wielkopolska Wschodnia”

28 marca br. w Urzędzie Gminy w Kramsku odbyło się szkolenie nt. “Wsparcie przedsiębiorczości i projekty grantowe w ramach LSR” dla członków Zarządu, Komisji Rewizyjnej, Rady i pracowników Biura Stowarzyszenia “Wielkopolska Wschodnia”.

Podczas szkolenia zostały omówione procedury oceny i wyboru operacji, lokalne kryteria wyboru operacji oraz formularze wniosku o dofinansowanie z załącznikami – dokumenty dotyczyły zarówno operacji związanych z przedsiębiorczością jak i projektów grantowych.

Fotorelacja ze szkolenia.10-03-2017


Wyniki oceny i wyboru do finansowania operacji złożonych podczas naboru wniosków nr 4/2017

W dniu 07.03.2017 r. odbyło się posiedzenie Rady Stowarzyszenia “Wielkopolska Wschodnia”, podczas którego członkowie Rady dokonali oceny i wybrali do finansowania operacje, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 złożonych w ramach naboru nr 4/2017 w zakresie podejmowania działalności gospodarczej.

Wszystkie złożone podczas naboru wniosków operacje spełniają formalne wymogi naboru, są zgodne z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, są zgodne ze Strategią rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Stowarzyszenia „Wielkopolska Wschodnia”. W ramach dostępnego limitu środków do finansowania zostały wybrane 4 operacje, które uzyskały największą ilość punktów w ramach oceny operacji według lokalnych kryteriów wyboru.

W załączeniu lista operacji zgodnych ze Strategią rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność, lista ocenionych operacji wybranych do finansowania oraz Protokół z posiedzenia Rady:

Lista operacji zgodnych z LSR

Lista ocenionych operacji wybranych do finansowania

Protokół z posiedzenia Rady10-03-2017


Wyniki oceny i wyboru do finansowania operacji złożonych podczas naboru wniosków nr 5/2017

W dniu 07.03.2017 r. odbyło się posiedzenie Rady Stowarzyszenia “Wielkopolska Wschodnia”, podczas którego członkowie Rady dokonali oceny i wybrali do finansowania operacje, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 złożonych w ramach naboru nr 5/2017 w zakresie rozwijania działalności gospodarczej.

Wszystkie złożone podczas naboru wniosków operacje spełniają formalne wymogi naboru, są zgodne z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, są zgodne ze Strategią rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Stowarzyszenia „Wielkopolska Wschodnia”. W ramach dostępnego limitu środków do finansowania zostało wybranych 7 operacji, które uzyskały największą ilość punktów w ramach oceny operacji według lokalnych kryteriów wyboru.

W załączeniu lista operacji zgodnych ze Strategią rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność, lista ocenionych operacji wybranych do finansowania oraz Protokół z posiedzenia Rady:

Lista operacji zgodnych z LSR

Lista ocenionych operacji wybranych do finansowania

Protokół z posiedzenia Rady24-02-2017


Szkolenie „Warunki prowadzenia działalności w ramach rolniczego handlu detalicznego”

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu zaprasza osoby zainteresowane na szkolenie nt.: „Warunki prowadzenia działalności w ramach rolniczego handlu detalicznego” organizowane w dniu 7 marca 2017 r.

Szkolenie odbędzie się z udziałem pracowników Wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej, Wojewódzkiej Inspekcji Sanitarnej, Wojewódzkiej Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Izby Administracji Skarbowej oraz Centrum Doradztwa Rolniczego.

Kartę zgłoszenia uczestnictwa można przesłać do 01.03.2017 r., na e-mail: poznan@cdr.gov.pl, fax: 61 820 19 71 lub pocztą tradycyjną na adres: Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Poznaniu, ul. Winogrady 63, 61-659 Poznań.

Osoba do kontaktu: Iwona Kajdan-Zysnarska tel. 61 823 20 81 w. 136, e-mail: i.zysnarska@cdr.gov.pl

Koszty uczestnictwa:

Dydaktyka [zł]
opłata obowiązkowa
Serwis kawowy [zł]
opłata obowiązkowa
Obiad [zł]
100 20 25


02-02-2017


Szkolenia dla beneficjentów z zakresu przedsiębiorczości

W dniach 17 i 18 stycznia 2017 r. odbyły się szkolenia dla naszych przyszłych beneficjentów dotyczące podejmowania i rozwijania działalności gospodarczej zorganizowane w związku z ogłoszonymi naborami wniosków w ramach podziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Podczas szkoleń Pan Grzegorz Cetner, prowadzący warsztaty, przedstawił zasady przyznania pomocy dla obu naborów wniosków, a następnie omówił krok po kroku formularze wniosków o przyznanie pomocy w zakresie podejmowania działalności gospodarczej oraz w zakresie rozwijania działalności gospodarczej.

W szkoleniu w Sompolnie w dniu 17 stycznia br. udział wzięło 48 osób, natomiast w Kole 18 stycznia br. ze szkolenia skorzystało 31 osób.

Fotorelacja ze szkoleń.23-01-2017


Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja” zaprasza do udziału w szkoleniu

Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja” zaprasza do udziału w kursie szkoleniowym przygotowującym do działań społecznych edukatorów bioróżnorodności dla obszarów wiejskich z terenu województwa wielkopolskiego, który odbędzie się w dniach 23 - 25.02.2017 r. w Witaszycach. Szkolenie jest częścią projektu pn. „Zadrzewienia śródpolne dla ochrony bioróżnorodności i klimatu”.

Kurs ma na celu przygotowanie osób, które w sposób aktywny będą propagowały wiedzę i motywowały do działań na rzecz ochrony bioróżnorodności na terenach rolniczych.

Więcej informacji w zaproszeniu.

Aplikację zgłoszeniową należy przesłać do dnia 12.02.2017 r. na adres woznicka@zielonaakcja.pl.23-01-2017


Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowuje portal służący wnioskodawcom/beneficjentom do zamieszczania zapytań ofertowych

W celu zapewnienia wnioskodawcom/beneficjentom PROW 2014 - 2020 możliwości wywiązania się z obowiązku wyboru oferty w trybie konkurencyjnym, ARiMR przygotowuje specjalny portal, na którym wnioskodawcy / beneficjenci działań / poddziałań realizowanych w ramach PROW 2014 - 2020 będą zobowiązani zamieszczać zapytania ofertowe, np. na wykonanie usługi lub zakup maszyn czy urządzeń niezbędnych do wykonywania określonego rodzaju działalności.

Portal zostanie udostępniony do 18 marca 2017 r., natomiast 30 dni przed planowanym udostępnieniem Portalu, ARiMR opublikuje szczegółowe informacje dotyczące jego lokalizacji, obsługi oraz o sposobie nabywania uprawnień niezbędnych do zalogowania się na Portalu. Od dnia uruchomienia portalu ofertowego, zamieszczenie zapytania ofertowego będzie jedynym sposobem pozyskania wykonawcy / dostawcy. Oznacza to, że dotychczasowy tryb wysyłania trzech zapytań ofertowych do wybranych wykonawców / dostawców, zostaje zastąpiony publikacją zapytania ofertowego na Portalu Ogłoszeń ARiMR.

Więcej informacji na ten temat pod linkiem: http://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/wybor-oferty-na-wykonanie-inwestycji-oraz-dostawe-towaru-lub-uslugi-w-ramach-prow-2014-2020-tyl.html12-01-2017


Wyniki oceny i wybór do finansowania operacji złożonych podczas naboru wniosków nr 1/2016

W dniu 10.01.2017 r. odbyło się posiedzenie Rady Stowarzyszenia “Wielkopolska Wschodnia”, podczas którego członkowie Rady dokonali oceny i wybrali do finansowania operacje, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 złożonych w ramach naboru nr 1/2016.

Wszystkie złożone podczas naboru wniosków operacje spełniają formalne wymogi naboru, są zgodne z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, są zgodne ze Strategią rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Stowarzyszenia „Wielkopolska Wschodnia” oraz mieszczą się w dostępnym limicie środków. W związku z tym wszystkie złożone wnioski zostały wybrane do finansowania. W załączeniu listy operacji wybranych do finansowania oraz Protokół z posiedzenia Rady:

Lista operacji zgodnych LSR w zakresie budowy lub przebudowy ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej

Lista operacji wybranych do finansowania w zakresie budowy lub przebudowy ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej

Lista operacji zgodnych z LSR w zakresie budowy lub przebudowy ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury kulturalnej

Lista operacji wybranych do finansowania w zakresie budowy lub przebudowy ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury kulturalnej

Lista operacji zgodnych z LSR w zakresie zachowania dziedzictwa lokalnego

Lista operacji wybranych do finansowania w zakresie zachowania dziedzictwa lokalnego

Protokół z posiedzenia Rady15-12-2016


Warsztaty tworzenia tradycyjnych ozdób bożonarodzeniowych – relacja

W grudniu br. Stowarzyszenie “Wielkopolska Wschodnia” zorganizowało 3 cykle dwudniowych warsztatów tworzenia tradycyjnych ozdób bożonarodzeniowych. 1 i 2 grudnia br. warsztaty odbyły się w świetlicy wiejskiej w Zaryniu, 5 i 6 grudnia br. w szkole podstawowej w Kiełczewie Smużnym Pierwszym, a 14 i 15 grudnia br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Brzeźnie.

Zainteresowanie udziałem w warsztatach było bardzo duże co przełożyło się na ilość osób, które wzięły w nich udział – łącznie ponad 60 pań.

Trenerką warsztatów była pani Teresa Brzoska, lokalna twórczyni, która specjalizuje się w papieroplastyce czyli między innymi tworzeniu kwiatów, bukietów i stroików z krepiny i bibuły. Prowadząca warsztaty zapewniła uczestniczkom wszystkie niezbędne materiały i narzędzia.

Podczas zajęć panie wykonały piękne, bogate i bardzo pracochłonne stroiki świąteczne oraz inne wspaniałe ozdoby choinkowe.

Wykonane prace można podziwiać na zdjęciach.24-11-2016


Zmiana lokalnych kryteriów wyboru operacji – KONSULTACJE SPOŁECZNE

Zarząd Stowarzyszenia „Wielkopolska Wschodnia” przekazuje do konsultacji społecznych projekt zmian w lokalnych kryteriach wyboru operacji w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR), w zakresie przedsiębiorczości, dotyczących wniosków o przyznanie pomocy w ramach rozwijania działalności gospodarczej.

Z wnioskiem o zmianę lokalnych kryteriów wyboru wystąpiła Rada Stowarzyszenia „Wielkopolska Wschodnia” na posiedzeniu w dn. 22.11.2016 r. uzasadniając to potrzebą zwiększenia efektywności we wdrażaniu LSR, głównie w zakresie wskaźników produktu i rezultatu.

Proponowane zmiany w lokalnych kryteriach wyboru dotyczą:

1) Kryterium nr 2 Wnioskowana kwota pomocy - proponuje się zwiększenie liczby przyznawanych punktów za wnioskowaną kwotę pomocy w przedziale 25 000,00 zł - 100 000,00 zł z 3 pkt do 10 pkt

2) Kryterium nr 3 Utworzenie miejsc pracy w wyniku realizacji operacji - proponuje się zmniejszenie liczby przyznawanych punktów za liczbę tworzonych miejsc pracy, w sposób następujący:

- 1 miejsca pracy – z 3 pkt do 2 pkt

- 2 miejsc pracy – z 6 pkt do 4 pkt

- 3 i więcej miejsc pracy – z 9 pkt do 6 pkt

- w przypadku operacji nie tworzących miejsc pracy (dotacja do 25 000,00 zł na inwestycje utrzymujące miejsca pracy) – z 3 pkt do 2 pkt

Procedura zmiany lokalnych kryteriów wyboru operacji (w tym sposób konsultacji społecznych) jest dokonywana w oparciu o pkt. 16 Procedury oceny i wyboru operacji do finansowania w ramach LSR dla operacji z zakresu przedsiębiorczości i projektów dużych o wartości powyżej 50 tys. zł.

Konsultacje społeczne w zakresie zmiany lokalnych kryteriów wyboru operacji są przeprowadzane wyłącznie w formie konsultacji elektronicznych.

Udział w konsultacjach może wziąć każdy zainteresowany podmiot lub osoba fizyczna z obszaru Stowarzyszenia „Wielkopolska Wschodnia” poprzez wypełnienie formularza konsultacyjnego, który jest dostępny na stronie internetowej Stowarzyszenia: www.wielkopolskawschodnia.pl oraz stronach internetowych gmin członkowskich (www.babiak.org.pl, www.gminakolo.e-witryna.info, www.gminakramsk.pl, www.krzymow.pl, www.sompolno.pl, www.wierzbinek.pl). Wypełniony formularz należy przesłać na adres e-mail: fundusze@wielkopolskawschodnia.pl w terminie: 24.11.2016 - 02.12.2016 r. (w ostatnim dniu konsultacji formularz konsultacyjny musi zostać przesłany do godz. 15.00).


Formularz konsultacyjny


listwa

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”24-10-2016


Dzień Sportu w Wielkopolsce Wschodniej – relacja

W sobotę 22 października br. w Gminnej Hali Sportowej w Babiaku odbyły się zawody szkół gimnazjalnych z terenu działania Stowarzyszenia "Wielkopolska Wschodnia" pod nazwą "Dzień Sportu w Wielkopolsce Wschodniej".

To była już V edycja naszej imprezy, którą organizujemy co roku od 2012 r. W turnieju wzięło udział 7 gimnazjów z: Babiaka, Bogusławic, Brdowa, Brzeźna, Morzyczyna, Powiercia i Sompolna.

Podczas imprezy sędziowie przeprowadzili następujące konkurencje: wyścig z materacem, slalom z piłką, rzut piłką lekarską, skoki z piłką oraz tunel. Atmosfera na hali była emocjonująca, czuć było sportową rywalizację, ale wszystko odbyło się w duchu fair play.

O wyrównanych wynikach drużyn świadczy fakt, że o I miejsce miejsce trzeba było przeprowadzić dogrywkę w postaci przeciągania liny. Najlepsi okazali się uczniowie gimnazjum w Brzeźnie, drugie miejsce zdobyli gimnazjaliści z Brdowa, a trzecie nagrodzone miejsce wywalczyła szkoła z Powiercia.

Trzy pierwsze drużyny otrzymały nagrody w postaci bonów na sprzęt sportowy o łącznej wartości 4 tys. zł. Pozostałe gimnazja otrzymały drobne upominki.

Serdecznie dziękujemy uczniom i ich opiekunom za udział i zdrową rywalizację w naszych zawodach.

Fotorelacja.23-09-2016


Konferencja z okazji Jubileuszu 10-lecia działalności Stowarzyszenia “Wielkopolska Wschodnia”

W dniu 21.09.2016 r. w zajeździe Ligrana w Chojnach odbyła się uroczysta konferencja z okazji jubileuszu 10-lecia działalności Stowarzyszenia "Wielkopolska Wschodnia".

Na początku imprezy zaproponowaliśmy przybyłym gościom poczęstunek w postaci ciasta i nalewek przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kiełczewa (gmina Koło).

Swoją obecnością na konferencji zaszczycili nas przedstawiciele samorządów gminnych, członkowie stowarzyszenia i zaprzyjaźnione lokalne grupy działania z Wielkopolski.

Wszystkich oficjalnie przywitała Agnieszka Lewandowska, Kierownik Biura. W prezentacji, którą przedstawił Prezes stowarzyszenia Jarosław Felczyński, nie zabrakło zdjęć dokumentujących ważne momenty z działalność LGD i tego co udało nam się zrealizować.

Następnie głos zabrali gości, którzy licznie na forum złożyli nam gratulacje - usłyszeliśmy wiele słów sympatii i uznania, otrzymaliśmy kwiaty i upominki, za co jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy również za wszystkie życzenia, które dotarły do nas pocztą.

Czas po wystąpieniach umilił występ zespołu Corni Chopcy, z repertuarem piosenek góralskich.

Na zakończenie, dobrym obyczajem, zaprosiliśmy wszystkich na lampkę szampana, tort oraz poczęstunek.

Jak przebiegała jubileuszowa uroczystość można zobaczyć na zdjęciach.19-09-2016


Projekt „Własny biznes szansą dla kobiet” realizowany przez Wielkopolską Agencję Rozwoju Sp. z o. o.

Wielkopolska Agencja Rozwoju Sp. z o. o. prowadzi nabór uczestniczek do udziału w projekcie „Własny biznes szansą dla kobiet” nr RPWP.06.03.01-30- 0173/15 realizowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Projekt ten obejmuje wsparciem kobiety zamieszkałe między innymi na terenie województwa wielkopolskiego.

Wsparcie skierowane jest do kobiet, które chcą założyć swoją indywidualną działalność gospodarczą.

Uczestniczki projektu muszą posiadać status osoby bezrobotnej lub biernej zawodowo, mieć min. 30 lat, oraz nie mogły w okresie 12 miesięcy poprzedzających przystąpienie do projektu prowadzić działalności gospodarczej.

W ramach projektu organizowane będą szkolenia z zakresu rozpoczynania działalności, specjalistyczne doradztwo zawodowe, spotkania networkingowe oraz doradztwo podczas pisania biznesplanu.

36 uczestniczek projektu otrzyma jednorazową dotację na założenie działalności gospodarczej w wysokości do 23820,00 zł oraz 6-cio miesięczne wsparcie pomostowe.

Dla uczestniczek projektu, które otrzymają dotacje przewidziane jest również wsparcie doradcze podczas prowadzenia działalności.

Udział w projekcie jest bezpłatny.

Plakat

Szczegóły na stronie internetowej http://www.szansadlakobiet.pl/08-09-2016


Zmienione formularze wniosków o przyznanie pomocy, wniosków o płatność oraz oraz wzory umów o przyznaniu pomocy

W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 sierpnia 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz. U. 2016 poz. 1390) informujemy, że zmianie uległy formularze wniosków o przyznanie pomocy, wniosków o płatność oraz umów o przyznaniu pomocy (wersje 2z):

1) na operacje w zakresie podejmowania działalności gospodarczej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020,

2) na operacje w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020,

3) na projekt grantowy w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Wzory ww. dokumentów wraz z instrukcjami ich wypełniania zostały zamieszczone na stronie internetowej ARiMR tutaj.02-09-2016


Lokalna Organizacja Turystyczna “Marina” zaprasza do udziału w projekcie „Na wsi? Turystyka naturalnie!”

Lokalna Organizacja Turystyczna „Marina” zaprasza mieszkańców gmin: Kazimierz Biskupi, Kleczew, Kramsk, Krzymów, Skulsk, Sompolno, Ślesin, Wierzbinek oraz Wilczyn, pracujących (lub planujących podjęcie pracy) w branży turystycznej do udziału w bezpłatnym projekcie szkoleniowo – doradczym „Na wsi? Turystyka naturalnie!”

Jak założyć działalność gospodarczą związaną z turystyką wiejską? Skąd pozyskać zewnętrzne fundusze? Jak skutecznie promować własne gospodarstwo, wreszcie – jak zapewnić mu niepowtarzalny klimat?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będą poszukiwać uczestnicy projektu „Na wsi? Turystyka naturalnie!”.

Celem projektu, prowadzonego przez Lokalną Organizację Turystyczną „Marina”, jest zwiększenie aktywności mieszkańców wsi, podniesienie wiedzy i kompetencji osób prowadzących działalność w branży turystycznej, a także tych, którzy taką działalność dopiero zamierzają rozpocząć.

Szkolenie, które odbędzie się w dniach 22-23 września, obejmuje zarówno panel teoretyczny, jak i terenowe zajęcia praktyczne - wyjazd studyjny do dobrze prosperujących gospodarstw o różnym profilu działalności...

Zainteresowani udziałem w projekcie mogą do połowy września (tj. 16 września) zgłaszać się do biura Lokalnej Organizacji Turystycznej „Marina”, znajdującego się przy ulicy Dworcowej 2 w Koninie.

Plakat, Regulamin, Formularz zgłoszeniowy

Informacja szczegółowa o projekcie: tutaj

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

listwa

01-09-2016


Zmiana rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”

W dniu 25 sierpnia zostało podpisane rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, a w dniu 26 sierpnia – przekazane do publikacji w Dzienniku Ustaw (najpóźniejsza data ogłoszenia – 02.09.2016 r.). Treść rozporządzenia tutaj.

Jednocześnie informujemy, że w dniu 30 sierpnia wydane zostały nowe wytyczne Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie jednolitego i prawidłowego wykonywania przez lokalne grupy działania zadań związanych z realizacją strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, uwzględniające zmiany objęte ww. rozporządzeniem. Wytyczne dostępne na stronie internetowej MRiRW tutaj16-08-2016


Dyżur doradczy w Biurze LGD

W związku z zaplanowanym w dniach 12.12.2016 - 30.12.2016 r. naborem wniosków o przyznanie pomocy dla projektów dużych o wartości powyżej 50 tys. zł. ogłaszamy dyżur doradczy w Biurze Stowarzyszenia “Wielkopolska Wschodnia” w Kramsku, ul. Kurpińskiego 6, od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 - 15:30.

Prosimy o wcześniejsze umawianie się na doradztwo pod nr tel. 63 245 18 58 lub poprzez pocztę elektroniczną na adres e-mail wielkopolska.wschodnia@wp.pl.

Dyżur będzie trwał do czasu rozpoczęcia naboru wniosków tj. do 11.12.2016 r.

Zastrzegamy, że termin naboru wniosków może ulec zmianie ze względu na konieczność uzgodnienia terminów naborów z Samorządem Województwa Wielkopolskiego. Skorzystanie z konsultacji podczas ogłoszonego dyżuru daje możliwość uzyskania 1 pkt podczas oceny wniosków złożonych w trakcie naboru.

Uwaga - Doradztwo nie dotyczy pisania wniosków przez pracowników Biura LGD.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji i zapraszamy do kontaktu.11-07-2016


„Kulturalnie i lokalnie – cykl szkoleń dotyczących tworzenia i promocji produktów lokalnych w powiecie konińskim”– ruszyła rekrutacja do projektu

Stowarzyszenie “Wielkopolska Wschodnia” bierze udział w realizacji projektu ,„Kulturalnie i lokalnie – cykl szkoleń dotyczących tworzenia i promocji produktów lokalnych w powiecie konińskim”, który powstał z inicjatywy Starostwa Konińskiego we współpracy z Lokalnymi Grupami Działania Stowarzyszenie “Solidarni w partnerstwie” i Stowarzyszeniem “Między Ludźmi i Jeziorami”.

Głównym jego celem jest aktywizacja mieszkańców powiatu konińskiego na rzecz podejmowania inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich.

Projekt zakłada zorganizowanie trzech dwudniowych warsztatów dotyczących propagowania przedsiębiorczości oraz tworzenia i promocji produktów lokalnych, a także upowszechnianie dobrych praktyk poprzez organizację wizyt studyjnych w miejscach, które są przykładem wykorzystania lokalnego potencjału i dobrego pomysłu ludzi mieszkających na obszarach wiejskich.

W bezpłatnych warsztatach mogą wziąć udział mieszkańcy powiatu konińskiego, w tym liderzy lokalni, koła gospodyń wiejskich, organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne, gospodarstwa agroturystyczne i ekologiczne, rękodzielnicy i wytwórcy lokalni, a także indywidualni rolnicy zainteresowani wytwarzaniem i sprzedażą produktów lokalnych. W sumie będzie to 90 osób zamieszkujących 3 obszary LGD. Projekt potrwa do 15 listopada 2016 r.

Właśnie ruszyła rekrutacja na warsztaty, które m.in. odbędą się w Kramsku. W dniach 11 lipca do 16 sierpnia br. można przesłać swoje zgłoszenie na załączonym formularzu na adres mailowy Stowarzyszenia wielkopolska.wschodnia@wp.pl lub Wydziału Rozwoju i Promocji Starostwa Powiatowego w Koninie promocja@powiat.konin.pl, można go także złożyć/wysłać pocztą tradycyjną do Biura Stowarzyszenia w Kramsku, ul. Kurpińskiego 6 lub do Starostwa Powiatowego w Koninie Al. 1 Maja 9 pok. 254 (decyduje data wpływu zgłoszenia).

Regulamin rekrutacji.

Informacje o projekcie znajdują się także na stronie internetowej http://powiat.konin.pl/pl/1/1114/kulturalnie_i_lokalnie_w_powiecie_koninskim_-_projekt.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.listwa

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”06-07-2016


Jak pozyskać pieniądze na rozwój działalności gospodarczej poprzez Stowarzyszenie „Wielkopolska Wschodnia”

O dofinansowanie mogą ubiegać się podmioty spełniające łącznie następujące warunki:

1) prowadzenie działalności gospodarczej, na obszarze objętym Lokalną Strategią Rozwoju (LSR) Stowarzyszenia „Wielkopolska Wschodnia” i posiadanie siedziby lub oddziału na tym terenie (obszar gmin: Babiak, Koło, Kramsk, Krzymów, Sompolno, Wierzbinek);

2) posiadanie statusu mikroprzedsiębiorstwa lub małego przedsiębiorstwa, tj. zatrudnianie nie więcej niż 50 osób oraz osiąganie rocznych przychodów netto nie wyższych niż 10 mln euro;

3) posiadanie nadanego numeru identyfikacyjnego w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (numer identyfikacyjny nadaje bezpłatnie właściwe miejscowo Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa)

Pomoc jest przyznawana w formie refundacji środków – 70% kosztów kwalifikowalnych netto i może wynosić maksymalnie 300 000,00 zł.

Planowana do realizacji operacja musi zakładać utworzenie min. 1 nowego miejsca pracy w oparciu o przepisy ustawy Kodeks Pracy oraz obowiązek jego utrzymania przez okres co najmniej 3 lat od płatności końcowej.

Z obowiązku tworzenia nowego miejsca pracy zwolnione są podmioty, które będą wnioskować o przyznanie pomocy w kwocie nie wyższej niż 25 000,00 zł.

Operacja może być realizowana, jeżeli:

1) nie będzie współfinansowana z innych środków publicznych,

2) będzie realizowana w nie więcej niż 2 etapach, a złożenie wniosku o płatność ostateczną wypłacaną po zrealizowaniu całej operacji nastąpi w terminie 2 lat od dnia zawarcia umowy, lecz nie później niż do 31.12.2022,

3) zakłada realizację inwestycji na obszarze wiejskim objętym LSR,

4) inwestycje w ramach operacji będą realizowane na nieruchomości będącej własnością lub współwłasnością Wnioskodawcy lub posiada on udokumentowane prawo do dysponowania nieruchomością na cele określone we wniosku o przyznanie pomocy,

5) jest uzasadniona ekonomicznie i będzie realizowana zgodnie z biznesplanem,

6) minimalna całkowita wartość operacji wynosi nie mniej niż 50 000 zł,

7) Wnioskodawca wykaże, że posiada doświadczenie w realizacji podobnych projektów lub posiada zasoby odpowiednie do przedmiotu operacji, którą zamierza realizować lub posiada kwalifikacje odpowiednie do przedmiotu operacji, którą zamierza zrealizować.

Do kosztów kwalifikowalnych operacji możemy zaliczyć:

1) koszty ogólne (np. kosztorysy inwestorskie, plany budowlane/architektoniczne, studia wykonalności, koszty nadzoru inwestorskiego itp.),

2) zakup robót budowlanych i usług,

3) zakup lub rozwój oprogramowania komputerowego, zakup patentów, licencji lub wynagrodzeń za przeniesienie autorskich praw majątkowych lub znaków towarowych

4) najmu lub dzierżawy maszyn, wyposażenia lub nieruchomości,

5) zakup nowych maszyn lub wyposażenia,

6) zakup środków transportu z wyłączeniem zakupu samochodów osobowych przeznaczonych do przewozu mniej niż 8 osób łącznie z kierowcą (UWAGA: koszty zakupu środka transportu nie mogą przekraczać więcej niż 30 % budżetu kosztów kwalifikowalnych operacji)

Z uzyskania pomocy wyłączone są działalności gospodarcze, których przedmiotem jest:

1) działalność usługowa wspomagająca rolnictwo i następująca po zbiorach,

2) górnictwo i wydobywanie oraz działalność usługowa je wspomagająca,

3) przetwarzanie i konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków,

4) wytwarzanie i przetwarzanie koksu i produktów rafinacji ropy naftowej,

5) produkcja chemikaliów oraz wyrobów chemicznych,

6) produkcja podstawowych substancji farmaceutycznych oraz leków i pozostałych wyrobów farmaceutycznych,

7) produkcja metali,

8) produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oraz motocykli,

9) transport lotniczy i kolejowy,

10) gospodarka magazynowa.

Lokalne kryteria wyboru operacji zawarte w Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Wielkopolska Wschodnia” premiują operacje:

1) realizowane przez Wnioskodawców z obszaru objętego LSR,

2) z wnioskowaną kwotą pomocy nie wyższą niż 100 000,00 zł,

3) tworzące więcej niż 1 miejsce pracy,

4) posiadające innowacyjny charakter,

5) oparte na wykorzystaniu lokalnych zasobów (ludzkich, surowcowych, dziedzictwa kulturowego, historycznego, przyrodniczego)

6) dotyczących działalności z zakresu przetwórstwa produktów żywnościowych pochodzenia rolniczego lub wprowadzania ich na rynek

7) przyczyniające się do ochrony środowiska, przeciwdziałania zmianom klimatycznym lub związane z energią odnawialną,

8) Wnioskodawcą jest podmiot działający statutowo na rzecz poprawienia sytuacji osób bezrobotnych na rynku pracy (podmiot ekonomii społecznej - np. spółdzielnia socjalna),

9) Wnioskodawca podejmuje działalność gospodarczą w zakresie turystyki wiejskiej lub gastronomii lub hotelarstwa

10) Wkład własny wnioskodawcy przekracza intensywność pomocy określoną w LSR (wkład własny wyższy niż 30% kosztów netto)

11) Wnioskodawca korzystał z doradztwa w Biurze lub u doradcy gminnego, uczestniczył w szkoleniu organizowanym przez Stowarzyszenie „Wielkopolska Wschodnia”.

Po więcej informacji zapraszamy do Biura Stowarzyszenia „Wielkopolska Wschodnia”, które mieści się w Kramsku przy ul. Kurpińskiego 6, tel. 63 245 18 58, mail: wielkopolska.wschodnia@wp.pl.

Zachęcamy również do śledzenia naszej strony internetowej www.wielkopolskawschodnia.pl, na której pojawiają się najnowsze informacje dot. działań podejmowanych przez Stowarzyszenie, a także na nasz profil na FB.


listwa

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Materiał opracowany przez Stowarzyszenie „Wielkopolska Wschodnia”

Lokalna grupa działania Stowarzyszenie „Wielkopolska Wschodnia” oraz Lokalna Strategia Rozwoju jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”.

Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.30-06-2016


Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia “Wielkopolska Wschodnia” 29.06.2016 r.

29 czerwca 2016 w Urzędzie Miejskim w Sompolnie odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia "Wielkopolska Wschodnia".

Spotkanie otworzył i przywitał zebranych Pan Roman Bednarek, Burmistrz Miasta i Gminy Sompolno. Przewodniczącym zebrania został wybrany Pan Jacek Popielarz , Wiceprezes Stowarzyszenia.

Zebranie przebiegło według ustalonego porządku - podjęto 3 uchwały: w sprawie powołania członka Rady, w sprawie powołania pełnomocnika Stowarzyszenia oraz w sprawie zatwierdzenia bilansu i rachunku wyników za 2015 r.

Agnieszka Lewandowska, Kierownik Biura Stowarzyszenia omówiła sprawy bieżące Stowarzyszenia i odpowiadała na pytania zebranych dot. planowanych naborów wniosków.

Fotorelacja z przebiegu zebrania tutaj.20-06-2016


Jak pozyskać pieniądze na założenie działalności gospodarczej poprzez Stowarzyszenie „Wielkopolska Wschodnia”

O dofinansowanie mogą ubiegać się pełnoletnie osoby fizyczne, będące obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej i posiadające miejsce zamieszkanie na obszarze wiejskim objętym Lokalną Strategią Rozwoju (LSR) Stowarzyszenia „Wielkopolska Wschodnia” (obszar gmin: Babiak, Koło, Kramsk, Krzymów, Sompolno, Wierzbinek).

Pomoc przyznawana jest w wysokości 80 000 zł i ma formę premii.

Oznacza to, że 70 % środków (56 000 zł) Beneficjent otrzyma po podpisaniu umowy (30 dni po złożeniu wniosku o wypłatę pierwszej transzy), a pozostałe 30 % (24 000 zł) po zrealizowaniu biznesplanu (3 miesiące po złożeniu wniosku o płatność ostateczną).

Pomoc przyznawana jest, jeżeli Wnioskodawca:

1) nie podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie, chyba że podejmuje działalność gospodarczą sklasyfikowaną w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24.12.2007 w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności jako produkcja artykułów spożywczych lub produkcja napojów,

2) w okresie 2 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie wykonywał działalności gospodarczej, w szczególności nie był wpisany co Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym

3) ma nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Planowana do realizacji operacja musi zakładać utworzenie co najmniej jednego miejsca pracy (w tym samozatrudnienie) oraz utrzymanie go przez minimum 2 lata od otrzymania płatności ostatecznej. Ponadto rozpoczęta w wyniku realizacji operacji działalność gospodarcza musi funkcjonować przez minimum 2 lata od otrzymania płatności ostatecznej.

Operacja może być realizowana, jeżeli:

1) nie będzie współfinansowana z innych środków publicznych,

2) będzie realizowana w nie więcej niż 2 etapach, a złożenie wniosku o płatność ostateczną wypłacaną po zrealizowaniu całej operacji nastąpi w terminie 2 lat od dnia zawarcia umowy, lecz nie później niż do 31.12.2022,

3) zakłada realizację inwestycji na obszarze wiejskim objętym LSR,

4) inwestycje w ramach operacji będą realizowane na nieruchomości będącej własnością lub współwłasnością Wnioskodawcy lub posiada on udokumentowane prawo do dysponowania nieruchomością na cele określone we wniosku o przyznanie pomocy,

5) jest uzasadniona ekonomicznie i będzie realizowana zgodnie z biznesplanem,

6) minimalna całkowita wartość operacji wynosi nie mniej niż 50 000 zł,

7) Wnioskodawca wykaże, że posiada doświadczenie w realizacji podobnych projektów lub posiada zasoby odpowiednie do przedmiotu operacji, którą zamierza realizować lub posiada kwalifikacje odpowiednie do przedmiotu operacji, którą zamierza zrealizować.

Z uzyskania pomocy wyłączone są działalności gospodarcze, których przedmiotem jest:

1) działalność usługowa wspomagająca rolnictwo i następująca po zbiorach,

2) górnictwo i wydobywanie oraz działalność usługowa je wspomagająca,

3) przetwarzanie i konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków,

4) wytwarzanie i przetwarzanie koksu i produktów rafinacji ropy naftowej,

5) produkcja chemikaliów oraz wyrobów chemicznych,

6) produkcja podstawowych substancji farmaceutycznych oraz leków i pozostałych wyrobów farmaceutycznych,

7) produkcja metali,

8) produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oraz motocykli,

9) transport lotniczy i kolejowy,

10) gospodarka magazynowa.

Lokalne kryteria wyboru operacji zawarte w Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Wielkopolska Wschodnia” premiują operacje:

1) realizowane przez Wnioskodawców z obszaru objętego LSR,

2) w wyniku których zostanie utworzona większa ilość miejsc pracy niż zakładane minimum,

3) mające innowacyjny charakter,

4) wykorzystujące lokalne zasoby,

5) z zakresu przetwórstwa produktów żywnościowych pochodzenia rolniczego lub wprowadzania ich na rynek,

6) przyczyniające się do ochrony środowiska, przeciwdziałania zmianom klimatycznym lub związane z energią odnawialną,

7) których Wnioskodawcą jest osoba z grupy defaworyzowanej (bezrobotna kobieta, bezrobotna osoba do 30 r.ż., osoba długotrwale bezrobotna, bezrobotna osoba powyżej 50 r.ż.)

8) w których przedmiotem działalności gospodarczej będzie turystyka wiejska, gastronomia lub hotelarstwo,

9) Wnioskodawca korzystał z doradztwa w Biurze lub u doradcy gminnego, uczestniczył w szkoleniu organizowanym przez Stowarzyszenie „Wielkopolska Wschodnia”.

Po więcej informacji zapraszamy do Biura Stowarzyszenia „Wielkopolska Wschodnia”, które mieści się w Kramsku przy ul. Kurpińskiego 6, tel. 63 245 18 58, mail: wielkopolska.wschodnia@wp.pl.

Zachęcamy również do śledzenia naszej strony internetowej www.wielkopolskawschodnia.pl, na której pojawiają się najnowsze informacje dot. działań podejmowanych przez Stowarzyszenie, a także na nasz profil na FB.


listwa

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Materiał opracowany przez Stowarzyszenie „Wielkopolska Wschodnia”

Lokalna grupa działania Stowarzyszenie „Wielkopolska Wschodnia” oraz Lokalna Strategia Rozwoju jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”.

Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.31-03-2016


Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Beneficjenci PROW 2007-2013 oraz PO RYBY 2007-2013, którzy wykorzystali unijne środki na realizację projektów, mają szansę na szeroką promocję swoich inwestycji. Takie możliwości stwarza ogólnopolska akcja promocyjna pn. "Dni Otwarte Funduszy Europejskich". Realizowana ona będzie w dniach 12-15 maja 2016 r. przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z większością instytucji zajmujących się Funduszami Europejskimi w Polsce, w tym z Samorządem Województwa.

Aby wziąć udział w "Dniach Otwartych Funduszy Europejskich" wystarczy "otworzyć" swój projekt dla odwiedzających przynajmniej na jeden dzień, w terminie od 12 do 15 maja 2016 r. Tegoroczna edycja akcji w sposób szczególny podkreśla rolę przedsiębiorczych postaw ludzi oraz innowacyjność nowych projektów, priorytetowo wspieranych przez Fundusze Europejskie.

Wszystkich beneficjenci, których projekty spełniają wymagania załączonego regulaminu, serdecznie zapraszamy do udziału w III edycji Dni Otwartych. Udział w "Dniach Otwartych Funduszy Europejskich" można zgłosić wypełniając elektroniczny formularz, który od 5 kwietnia br. udostępniony zostanie na stronie: www.dniotwarte.eu23-12-2015


Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia "Wielkopolska Wschodnia"

W dniu 22 grudnia 2015 r. w Centrum Pracy Twórczej w Kramsku odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia. Zebranie poprowadził Jarosław Felczyński, Prezes Stowarzyszenia "Wielkopolska Wschodnia". W zebraniu wzięło udział 32 osoby i dzięki tak licznej obecności ponad połowy naszych członków mogliśmy podjąć uchwałę w sprawie uchwalenia Statutu Stowarzyszenia oraz uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR) Stowarzyszenia "Wielkopolska Wschodnia" na lata 2016-2023.

Prezes Stowarzyszenia wyjaśnił potrzebę wprowadzenia zmian oraz zaprezentował projekt Statutu Stowarzyszenia "Wielkopolska Wschodnia" związanych z dostosowaniem jego treści do funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania w okresie finansowania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020.

Zaproszony na zebranie Pan Grzegorz Cetner, konsultant Stowarzyszenia w zakresie przygotowania LSR na lata 2014-2020, przedstawił główne założenia Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w zakresie funkcjonowania lokalnych grup działania oraz zasady zawarte w ustawach krajowych regulujących działanie LGD.

Następnie zaprezentował Lokalne kryteria wyboru operacji do finansowania - omówił kryteria wyboru dla projektów związanych z przedsiębiorczością - podejmowanie działalności gospodarczej, kryteria wyboru dla projektów związanych z przedsiębiorczością - rozwijanie działalności gospodarczej, kryteria wyboru dla projektów dużych o wartości powyżej 50 tys. zł niezwiązanych z przedsiębiorczością oraz kryteria wyboru dla projektów realizowanych w ramach projektów grantowych.

Pan Cetner przedstawił także zasady i sposoby dokonywania monitoringu i ewaluacji, które zostały spisane pod nazwą System monitoringu i ewaluacji.

Kolejnym punktem zebrania było uzupełnienie składu Rady Stowarzyszenia w wyniku rezygnacji jednego z jej członków. Przeprowadzono głosowanie nad wyborem nowego członka Rady.

Podczas Walnego Zebrania Członków podjęto 7 uchwał: w sprawie uchwalenia Statutu Stowarzyszenia "Wielkopolska Wschodnia", w sprawie zatwierdzenia lokalnych kryteriów wyboru operacji do finansowania, w sprawie zatwierdzenia systemu monitoringu i ewaluacji, w sprawie zatwierdzenia procedur oceny i wyboru operacji do finansowania w ramach LSR, w sprawie przyjęcia Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR) Stowarzyszenia "Wielkopolska Wschodnia" na lata 2016-2023, w sprawie odwołania członka Rady Stowarzyszenia "Wielkopolska Wschodnia", w sprawie powołania członka Rady Stowarzyszenia "Wielkopolska Wschodnia".

W ramach spraw bieżących Kierownik Biura Stowarzyszenia Pani Agnieszka Lewandowska przekazała informację o rozliczeniu wszystkich projektów, które były dofinansowane ze środków Stowarzyszenia w ramach działania "Wdrażanie lokalnej strategii rozwoju" oraz zakończenia realizacji operacji "Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja w latach 2011- 2015".

Na zakończenie zebrania Prezes oraz Wiceprezes Stowarzyszenia złożyli zebranym życzenia świąteczno-noworoczne i zaprosili do wspólnego świątecznego posiłku.

Fotorelację z zebrania można zobaczyć w galerii30-11-2015


Forum społeczne, Brzeźno 27.11.2015 r.

W piątek 27.11.2015 r. w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie odbyło się forum społeczne organizowane przez Stowarzyszenie "Wielkopolska Wschodnia", którego celem była konsultacja i współpraca z mieszkańcami w procesie budowy Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) na lata 2014-2020.

W forum społecznym udział wzięli przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych i środowisk społecznych, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy gmin członkowskich Stowarzyszenia.

Podczas spotkania przedstawione zostały wstępne założenia dotyczące diagnozy obszaru w postaci analizy SWOT (silnych stron, słabych stron, szans i zagrożeń), projekt celów i przedsięwzięć do realizacji w perspektywie finansowej 2014-2020, zarys lokalnych kryteriów wyboru operacji, omawiano problem grup defaworyzowanych na obszarze, jak również dyskutowano nad założeniami dotyczącymi monitoringu i ewaluacji LSR.

Każdy blok tematyczny poruszany podczas forum przyniósł wiele ważnych i cennych uwag, pomysłów, wskazówek i propozycji zgłaszanych przez uczestników, które po dokładnej analizie i ocenie zostaną będą miały szansę w pozytywny sposób wpłynąć na ostateczny kształt Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Wielkopolska Wschodnia".

Zdjęcia z forum społecznego są do obejrzenia w naszej Galerii.

Forum społeczne współfinansowane było ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 19: "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER", Poddziałanie 19.1 "Wsparcie przygotowawcze", w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.16-11-2015


Działanie "Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych" w ramach PROW 2014-2020

10 listopada 2015 w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu "Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych" w ramach PROW 2014-2020.

Kto może skorzystać z tego poddziałania?

Osoba fizyczna, osoba prawna, która prowadzi mikroprzedsiębiorstwo, która wykonuje działalność gospodarczą obejmującą świadczenie usług dla gospodarstw rolnych.

Przedsiębiorstwa mieć we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej jeden z kodów PKD:

- 01.61.Z - działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną;

- 01.62.Z - działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich;

- 01.63.Z - działalność usługowa następująca po zbiorach

Przedsiębiorstwa muszą wykonywać działalność przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się także okres zawieszenia DG) oraz udowodnić udokumentowane fakturą VAT lub wydrukiem paragonu fiskalnego, wykonanie usług rolniczych na kwotę co najmniej 20 000 PLN brutto, nie mniej jednak niż po 10 000 PLN brutto w każdym z 12 miesięcznych okresów poprzedzających złożenie wniosku o przyznanie pomocy.

Szczegółowe informacje o działaniu znajdują się na stronie internetowej http://prow2014-2020.pl/2015/11/13/rozwoj-przedsiebiorczosci-rozwoj-uslug-rolniczych-szczegolowe-warunki-przyznania-pomocy/.29-10-2015


Fokusy na temat budowania LSR

z przedstawicielami JST oraz z przedstawicielami organizacji pozarządowych

Po spotkaniu Zespołu ds. LSR w dniu 26 października 2015 r. w Wierzbinku odbyły się dwa fokusy na temat budowania Lokalnej Strategii Rozwoju.

W pierwszym z nich wzięli udział przedstawiciele gmin członkowskich, gminnych ośrodków kultury oraz gminnych ośrodków pomocy społecznej. Pan Grzegorz Cetner, prowadzący dyskusję, zaproponował przeanalizowanie karty oceny projektów, którą posługiwano się podczas oceny projektów w poprzednim okresie finansowania PROW. Osoby biorące udział w spotkaniu proponowały swoje kategorie przyznawania puntów i określały ich ilość. W ten sposób opracowano wzór do karty oceny "dużych projektów", których składaniem będą zainteresowane głównie gminy i ich jednostki organizacyjne.

Zdjęcia ze spotkania.

W drugim fokusie wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych - stowarzyszeń i OSP działających na naszym obszarze. Oni aktywnie włączyli się w stworzenie karty oceny dla projektów grantowych. Wspólnie opracowane kategorie i ilości punktów w nich określone będą służyły sprawiedliwej ocenie projektów składanych przez NGO podczas organizowanych przez Stowarzyszenie konkursów grantowych.

Zdjęcia ze spotkania

Opracowane dokumenty - karty oceny, będą załącznikami do Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020.29-10-2015


Spotkanie Zespołu ds. LSR

26 października 2015 r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Wierzbinku odbyło się spotkanie Zespołu ds. LSR zajmującego się tworzeniem Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020. Spotkanie otworzył Wiceprezes LGD - Jacek Popielarz. Prowadzący spotkanie Pan Grzegorz Cetner poprowadził analizę złożonych arkuszy pomysłu. Podsumowanie dotyczące arkuszy - podział na rodzaje zadań i beneficjentów pozwoliły Zespołowi wstępnie określić wielkości środków w budżecie, które będą przeznaczone na poszczególne działania: "duże projekty", granty oraz przedsiębiorczość.

Następnie członkowie Zespołu zajęli się rozłożeniem konkursów w czasie oraz przyjęciem ich liczby. Szerzej omówiono i ustalono wielkość środków przeznaczonych na przedsiębiorczość tj. operacji do 25 tys. zł dofinansowania, premii na rozpoczęcie działalności gospodarczej, oraz środków na rozwój prowadzonej działalności.

Tutaj fotorelacja ze spotkania.15-10-2015


Spotkanie informacyjne w Koninie pt. "Fundusze Europejskie dla polskiej wsi"

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie informacyjne, które odbędzie się 28.10.2015 r. o godz. 10:00 w sali szkoleniowej PIFE (na parterze) w Konińskiej Izbie Gospodarczej w Koninie, ul. Zakładowa 11.

Celem spotkania jest przedstawienie informacji o planowanych możliwościach wsparcia z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020:

  1. Modernizacja gospodarstw rolnych,
  2. Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych,
  3. Program LEADER - zakres wsparcia, beneficjenci, limity pomocy,
  4. Projekty grantowe - zasady realizacji.

Omówiona zostanie również oferta Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich,możliwości wsparcia na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Spotkanie adresowane jest do rolników oraz osób planujących rozpocząć poza rolniczą działalność gospodarczą.

Wykładowcy:

- Joanna Rudyj - Specjalista ds. Funduszy Europejskich w Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich w Koninie,

- Bożena Frankowska - pracownik Starostwa Powiatowego w Koninie, Wydział Ochrony Środowiska , Rolnictwa i Leśnictwa.

- Agnieszka Lewandowska - Stowarzyszenie "Wielkopolska Wschodnia"

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego na adres: joanna.rudyj@kig.konin.pl.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona, a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

W załączeniu program spotkania i formularz zgłoszeniowy.15-10-2015


Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego opracowuje "Strategię rozwoju turystyki w województwie wielkopolskim do 2020 r."

Będzie to ważny dokument z punktu widzenia programowania rozwoju turystyki na poziomie województwa. Prowadzić ma także do wzmocnienia pozycji województwa na rynku turystycznym, zwiększenia ruchu turystycznego oraz rozwoju infrastruktury turystycznej i paraturystycznej.

Przygotowany przez zespół ekspertów wstępny projekt strategii został przyjęty przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego.

Materiał ten ma stanowić punkt wyjścia do dyskusji nad kierunkami rozwoju turystyki w regionie oraz konsultacji mających na celu opracowanie ostatecznego projektu.

Departament Sportu i Turystyki UMWW pragnie zaprosić Państwa do współpracy i aktywnego uczestnictwa w przygotowaniu dokumentu.

Na stronie internetowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego, znajduje się wersja elektroniczna "Strategii rozwoju turystyki w województwie wielkopolskim do 2020 r." - można się z nią zapoznać pod adresem https://www.umww.pl.

Uwagi, sugestie i opinie można zgłaszać przy pomocy formularza dostępnego na stronie do 29.10.2015 r.01-10-2015


Spotkanie konsultacyjno-warsztatowe w Wierzbinku

W dniu 30 września odbyło się nasze ostatnie spotkanie konsultacyjno-warsztatowe z mieszkańcami. W Urzędzie Gminy w Wierzbinku spotkaliśmy się z radnymi, sołtysami, przedsiębiorcy oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych, pracownikami JST i mieszkańcami Gminy Wierzbinek. Agnieszka Lewandowska, Kierownik Biura, przedstawiła prezentację o głównych założeniach programu, zakresie wsparcie, któremu mają podlegać operacje, przedziałach kwotowych dofinansowania i beneficjentach, którzy będą mogli z nich skorzystać. Prezes Jarosław Felczyński poprowadził analizę SWOT i razem z mieszkańcami próbował wskazać grupy defaworyzowane oraz cele LSR na lata 2014-2020.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Dziękujemy za udział owocną współpracę wszystkim przybyłym na spotkanie mieszkańcom Gminy Wierzbinek.


listwa

Spotkania konsultacyjne współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy Leader PROW 2014-2020. "Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"29-09-2015


Spotkanie konsultacyjno-warsztatowe w Sompolnie

W dniu 28 września br. w sali Ratusza Miejskiego w Sompolnie odbyło się nasze piąte spotkanie konsultacyjno-warsztatowe z mieszkańcami. Przybyli na spotkanie radni, sołtysi pracownicy sektora JST, przedstawiciele organizacji pozarządowych i przedsiębiorcy, dowiedzieli się jakie są główne założenia Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, kto będzie mógł skorzystać z dotacji i jakie będą przedziały kwotowe dofinansowania. Ważnymi momentami spotkania było wspólne przeprowadzenie analizy SWOT dla obszaru, określenie grup defaworyzowanych i próba postawienia celów LSR.

Dziękujemy wszystkim za aktywny udział i współpracę w opracowaniu Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania.


listwa

Spotkania konsultacyjne współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy Leader PROW 2014-2020. "Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"28-09-2015


Spotkanie konsultacyjno-warsztatowe w Brzeźnie

W dniu 25 września br. odbyło się spotkanie konsultacyjno-warsztatowe w Gminnym Ośrodku Kultury w Brzeźnie. W spotkaniu licznie uczestniczyli radni, sołtysi, pracownicy JST, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy Gminy Krzymów. Na spotkaniu zebrani dowiedzieli się jakie są główne założenia Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, kto będzie mógł skorzystać z dotacji i jakie będą przedziały kwotowe dofinansowania. Ważnym momentem spotkania było wspólne przeprowadzenie analizy SWOT dla obszaru poprzez odniesienie się do analizy z minionego okresu programowania, określenie grup defaworyzowanych oraz próba wskazania celów.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, wyrażone opinie i wspólną pracę nad LSR.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania.


listwa

Spotkania konsultacyjne współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy Leader PROW 2014-2020. "Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"24-09-2015


Spotkanie konsultacyjno-warsztatowe w Kramsku

Trzecie spotkanie konsultacyjno-warsztatowe dla wszystkich zainteresowanych tworzeniem Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020 odbyło się 23 września br. w Urzędzie Gminy w Kramsku. Przybyli mieszkańcy Gminy Kramsk: radni sołtysi pracownicy sektora JST, przedstawiciele organizacji pozarządowych i przedsiębiorcy dowiedzieli się jakie są główne założenia Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, kto będzie mógł skorzystać z dotacji i jakie będą przedziały kwotowe dofinansowania. Prezentację przedstawiła Agnieszka Lewandowska, Kierownik Biura Stowarzyszenia. Następnie głos zajął Prezes -Jarosław Felczyński, który wspólnie z mieszkańcami przeprowadził analizę SWOT dla obszaru, określenia grup defaworyzowanych oraz podjął próbę postawienia celów LSR.

Serdecznie dziękujemy za przybycie i współpracę na rzecz opracowania LSR na lata 2014-2020.

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej ze spotkania.


listwa

Spotkania konsultacyjne współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy Leader PROW 2014-2020. "Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"21-09-2015


Spotkanie konsultacyjno-warsztatowe w Kole

W dniu 18 września br. w sali Starostwa Powiatowego w Kole odbyło się nasze drugie spotkanie konsultacyjno-warsztatowe z mieszkańcami. Licznie przybyli na spotkanie radni, sołtysi pracownicy sektora JST, przedstawiciele organizacji pozarządowych i przedsiębiorcy, dowiedzieli się jakie są główne założenia Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, kto będzie mógł skorzystać z dotacji i jakie będą przedziały kwotowe dofinansowania. Ważnymi momentami spotkania było wspólne przeprowadzenie analizy SWOT dla obszaru, określenie grup defaworyzowanych i próba postawienia celów LSR.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania.


listwa

Spotkania konsultacyjne współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy Leader PROW 2014-2020. "Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"17-09-2015


Spotkanie kosultacyjno-warsztatowe w Babiaku

16 września 2015 r. w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Babiaku odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjno-warsztatowe dla wszystkich zainteresowanych tworzeniem Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020. Miło było nam gościć na nim radnych, sołtysów, pracowników sektora JST, przedstawicieli organizacji pozarządowych, przedsiębiorców oraz mieszkańców Gminy Babiak. Na spotkaniu zebrani dowiedzieli się jakie są główne założenia Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, kto będzie mógł skorzystać z dotacji i jakie będą przedziały kwotowe dofinansowania. Prowadząca spotkanie Agnieszka Lewandowska, Kierownik Biura LGD, poprosiła zebranych o wypełnienie ankiety pt."Jak powinny rozwijać się nasze tereny wiejskie" oraz arkuszy pomysłu,dzięki którym będziemy mogli określić cele i kierunki działań LSR. Ważnym momentem spotkania było wspólne przeprowadzenie analizy SWOT dla obszaru i odniesienie się do analizy z minionego okresu programowania. Jak się okazało wiele z określonych wtedy silnych i słabych stron, szans i zagrożeń pozostały aktualne. Niektóre zagadnienia postanowiono zmodyfikować, dodano także nowe, takie które odpowiadają uwarunkowaniom Gminy Babiak.

Podjęto także próbę identyfikacji grup defaworyzowanych występująch na obszarze LGD. Zdaniem uczestników spotkania są to osoby młode, kobiety oraz osoby powyżej 50 roku życia. Na koniec spróbowaliśmy razem wskazać cele LSR na lata 2014-2020 - pokryły się one z tymi określonymi we wcześniejszej strategi.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, wyrażone przez Państwa opinie i owocną wspólną pracę nad LSR.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania.


listwa

Spotkania konsultacyjne współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy Leader PROW 2014-2020. "Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"15-09-2015


Stowarzyszenie "Wielkopolska Wschodnia" na Dożynkach Prezydenckich w Spale

W dniach 12 i 13 września br. Stowarzyszenie "Wielkopolska Wschodnia", dzięki zaproszeniu ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, miało przyjemność wraz z trzema innymi Lokalnymi Grupami Działania reprezentować Wielkopolskę w Miasteczku Regionów podczas Dożynek Prezydenckich w Spale.

Nasze Stowarzyszenie reprezentowali: Prezes Jarosław Felczyński, pracownicy Biura: Agnieszka Lewandowska, Joanna Dunikowska-Krzywda oraz Panie ze Stowarzyszenia Przyjaciół "Zakrzewiacy", a także Pani Teresa Brzoska, lokalna twórczyni.

Na stoisku Stowarzyszenia nie zabrakło materiałów promocyjnych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Jednak to wspaniałe potrawy i napoje przygotowane przez Panie z Zakrzewa przyciągały tłumy odwiedzających ciekawych lokalnych smaków Wielkopolski. Serwowane kotleciki z pokrzywą, karkówka po sztygarsku, filet z kurczaka w zalewie, chleb ze smalcem, ciasto buraczkowe i marchwiowe, kompoty i wiele innych dań znikało z półmisków w mgnieniu oka.

Nie mniej uwagi przyciągnęły warsztaty wykonywania kwiatów z papieru, poprowadzone profesjonalnie i z wielkim uśmiechem przez Panią Teresę.

Wszyscy chętni mogli pod okiem prowadzącej spróbować zrobić własnoręcznie różnego rodzaju bukieciki.

Promowaliśmy także markę lokalną Sady Sompolna, częstując odwiedzających nasze stoisko jabłkami pochodzącymi z tamtych okolic.

W niedzielę 13 września po ceremoniale dożynkowym Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką odwiedzali wszystkie stoiska Miasteczka Regionów znajdujące się na stadionie w Spale, nie ominęli Wielkopolski i w ten sposób mieliśmy niespotykany zaszczyt uścisnąć rękę głowy państwa i porozmawiać chwilkę z Pierwszą Damą o zaprezentowanych potrawach.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszego udziału w Dożynkach.18-08-2015


Plan komunikacyjny

W związku z rozpoczynającą się nową unijną perspektywą finansową na lata 2014 - 2020 Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie "Wielkopolska Wschodnia" rozpoczyna prace nad Lokalną Strategią Rozwoju obszaru.

Pragniemy, aby dokument ten powstał przy aktywnym udziale społeczności lokalnej. W związku z tym prezentujemy Państwu plan komunikacyjny, który przedstawia metody, jakich chcemy użyć, aby zaangażować lokalną społeczność w tworzenie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Wielkopolska Wschodnia".

Szczegółowe informacje dotyczące wdrażania poszczególnych metod będą się pojawiały na stronie internetowej Stowarzyszenia "Wielkopolska Wschodnia" oraz na profilu Facebook. Już dziś mogą Państwo wypełnić arkusz pomysłu i ankietę mającą na celu diagnozę obszaru.

Stoi przed nami zadanie niełatwe, ale dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu uda nam się osiągnąć zamierzone efekty.

Zapraszamy do zapoznania się z planem komunikacyjnym, a także zachęcamy do śledzenia strony internetowej i profilu na Facebook.

Plan komunikacyjny.
przerwaprzerwa

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie

Strona prowadzona przez Stowarzyszenie "Wielkopolska Wschodnia" na potrzeby przygotowania Lokalnej Strategii Rozwoju, współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER", poddziałanie 19.1 "Wsparcie przygotowawcze" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.

Instytucja zarządzająca PROW 2014 - 2020 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi


przerwaprzerwaprzerwa

Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

Europa inwestująca w obszary wiejskie

Strona opracowana przez Stowarzyszenie "Wielkopolska Wschodnia"

Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader

Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju WsiStrona zrealizowana w ramach projektu "Teraz Wielkopolska Wschodnia!" współfinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego
Wykonanie cdkoneser Kramsk 2007 - 2015. Tło nagłówka artur.